GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Powitanie załogi zwycięskiego boliduJadwiga Witek / fot. Politechnika Śląska

Załoga bolidu SW-02 „Quarado”, która po bardzo dobrych wynikach startów w Holandii z początku lipca 2019, odniosła kolejne zwycięstwo – tym razem zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów Formula Student Andorra (15-21.07.2019). Jest to pierwszy tak duży sukces załogi Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

- Cieszymy się bardzo z sukcesów naszych studentów. Na Politechnice Śląskiej mamy około 180 kół naukowych, a wśród nich PolSl Racing na pewno należy do czołówki. Niniejszym składam na ręce opiekuna naukowego i na ręce całego zespołu serdeczne gratulacje i życzę kolejnych sukcesów. Politechnika Śląska intensywnie inwestuje w nowe technologie również w te związane z motoryzacją. W przypadku koła PolSl Racing jest to siedem lat – może to wydawać się niedługo, ale samo zainteresowanie tą tematyką ma stosunkowo krótką historię - powiedział Prorektor ds. Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz.

- Inwestycje proekologiczne to nie tylko motoryzacja – na dachach budynków uczelnianych mamy zainstalowane panele fotowoltaiczne i mocy prawie 300 kWh. Jest to znaczący krok w kierunku tzw. czystych technologii. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na autobus elektryczny – Politechnika Śląska w tym konkursie będzie oczywiście uczestniczyć. Panele fotowoltaiczne, o których wcześniej wspomniałem mogą również służyć do zasilania instalacji wytwarzających wodór stosowanego w ogniwach paliwowych do napędu motocykla czy samochodu. Gratuluję zespołowi, w skład którego wchodzą studenci trzech wydziałów: Mechanicznego Technologicznego, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Elektrycznego. Władze Politechniki z Rektorem prof. dr. hab. inż. Arkadiuszem Mężykiem starają się budować klimat umożliwiający powstawanie nowych kół naukowych, a przede wszystkim rozwijanie pasji młodych ludzi - dodał Kotowicz.

- PolSl Racing odnotował na Formula Student Andorra zasłużone zwycięstwo, które jest efektem ciągłego rozwoju oraz ciężkiej pracy całego Zespołu. Przemyślane innowacyjne rozwiązania młodych inżynierów Politechniki Śląskiej, zastosowane w Quarado przyniosły oczekiwane rezultaty. Mam nadzieję, że nasze osiągnięcia przyciągną uwagę Sponsorów, umożliwiając dalsze postępy i budowę coraz lepszych pojazdów, tym bardziej, że najbliższe plany ukierunkowane są głównie na elektromobilność. Chcemy, aby nasze obecne i przyszłe projekty miały swój udział w promocji Politechniki Śląskiej oraz Województwa Śląskiego jako miejsca przyjaznego nowoczesnym rozwiązaniom technicznym i gospodarczym - powiedział dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, Prof. PŚ., Opiekun SKN PolSl Racing.

- Wyciągając wnioski z zawodów Formula Student Netherlands udało nam się uzyskać jeszcze lepsze rezultaty. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby właściwie przygotować SW-02 „Quarado” do kolejnej rundy, tj. Formula Student Andorra. Doświadczenie zdobyte przy poprzednich zmaganiach oraz skrupulatna kontrola pozwoliła na zaprezentowanie SW-02 „Quarado” od najlepszej strony. Na zawodach w Castellolii, które odbyły się na torze wyścigowym Parcmotor udało nam się zdobyć 1. miejsce w klasyfikacji generalnej, jednocześnie uzyskując wyróżnienia w kategorii Best Smart Solution oraz Best Body&Brake Design. Chciałbym, że uczestnictwo w międzynarodowych zawodach Formula Student jest najlepszym poligonem doświadczalnym dla studentów. Zdobyta przez nas wiedza, zostanie w pełni wykorzystana w przyszłości podczas tworzenia nowych projektów PolSl Racing, co mam nadzieje przełoży się na jeszcze większe sukcesy, które będą wizytówką zarówno Politechniki Śląskiej jak i naszych Partnerów - powiedział inż. Maciej Marzec, Lider Zespołu PolSl Racing.

- Po udanym sezonie 2018, gdzie mogliśmy obserwować wspaniałe sukcesy motocykla elektrycznego MC-01e „Elektra” oraz prezentację bolidu SW-02 „Quarado”, przyszedł czas na jeszcze lepszy sezon 2019. Jest mi niezmiernie miło, że Quarado miało okazję pokazać pełnię swoich możliwości i zwyciężyć z renomowanymi zespołami uczelni technicznych całego świata zarówno na zawodach Formula Student Netherlands jak i Formula Student Andorra. Należy mieć świadomość, że na ten sukces złożyło się kilka lat ciężkiej pracy niejednego rocznika studentów od momentu założenia koła w 2013 roku. Jest to również ważny moment dla Politechniki Śląskiej, ponieważ jest to pierwsze zwycięstwo zespołu tej uczelni w renomowanych, prestiżowych zawodach Formula Student. Uzyskana dawka pozytywnej energii z pewnością przyczyni się do rozwoju kolejnych projektów SKN PolSl Racing o których poinformujemy już wkrótce! - powiedział mgr inż. Bartłomiej Urbański, Członek honorowy PolSl Racing, Lider PolSl Racing&eRacing w sezonach 2017-2018.Udostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: