GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Wakacyjne praktyki dla programistów w filmowej oprawie!Jarosław Kacprzak / fot. Future Processing

Jak pomysłowo zareklamować praktyki studenckie? Firma programistyczna z Gliwic nakręciła... trailer horroru. Film nawiązuje do popularnej opinii, że studenci zamiast zdobywać na praktykach wiedzę, jedynie parzą sobie kawę. Bohaterowie filmu mocno się jednak zdziwili - demoniczny głos oznajmia im: "Chcecie sobie zrobić kawę... Najpierw zróbcie sobie ekspres"...

Do 13 kwietnia trwa pierwszy etap rekrutacji na wakacyjne praktyki studenckie w firmie Future Processing. Należą one do jednych z najpopularniejszych na Śląsku programów praktyk. Już tradycyjnie zostały one oparte o zaskakującą historię. Program skierowany jest do studentów informatyki i kierunków pokrewnych. W ostatnich latach o jedno miejsce ubiegało się dziesięciu kandydatów.

Praktyki organizowane przez mającą główną siedzibę w Gliwicach firmę przyjmują charakter szkoleniowy. Spotkania mają formę wykładów, warsztatów, prezentacji, ćwiczeń indywidualnych i grupowych, paneli dyskusyjnych i konsultacji ze specjalistami. Przez dwa miesiące uczestnicy, pod okiem dwóch mentorów oraz kilkunastu trenerów, uczą się modelowania, analizy i projektowania, doboru architektury, pisania kodu, testowania, refaktoryzacji, test-driven development (TDD), dobrych praktyk tworzenia oprogramowania.

– Jednak umiejętności techniczne to tylko jeden z aspektów praktyk. Studenci będą także szkoleni z pracy zespołowej, zasad komunikacji i technik twórczego myślenia. Wierzę, że podobnie jak w latach ubiegłych program, który specjalnie dla nich przygotowaliśmy, umożliwi im rozwinięcie skrzydeł. Cieszę się na ponowną okazję pracy z grupą młodych, zdolnych, ale przede wszystkim ambitnych studentów – mówi Bartłomiej Michalski, Senior Software Developer, odpowiedzialny w Future Processing za program praktyk.

Priorytetowymi elementami praktyk są zdobywanie wiedzy i satysfakcja uczestników. Program co roku jest dostosowywany do potrzeb uczestników, tak aby mogli oni dzięki praktykom maksymalnie poszerzyć swoje kompetencje. Studenci mają również wpływ na kształt i formę prowadzenia zajęć, które odbywają się w sali szkoleniowej, zaaranżowanej z myślą o potrzebach praktykantów. Dzięki takiemu "zwinnemu" podejściu, możliwe jest sprostanie zmieniającym się oczekiwaniom uczestników programu. De facto to trenerzy Future Processing każdego dnia stają się zespołem projektowym dbającym przede wszystkim o zadowolenie klienta, a uczestnicy praktyk stają się klientem.

Do udziału w praktykach Future Processing zaprasza studentów drugiego, trzeciego i czwartego roku studiów pierwszego stopnia oraz pierwszego roku studiów drugiego stopnia, na kierunku Informatyka (lub kierunkach pokrewnych). Pierwszy etap rekrutacji rozpoczął się 12 marca i potrwa do 13 kwietnia 2018 r.

Zgłaszający się otrzymają do rozwiązania zadanie. Spośród osób, którzy odeślą poprawne rozwiązanie, 40 kandydatów z najlepszymi wynikami przechodzi do kolejnego etapu, którym są warsztaty kreatywne. Tutaj uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami miękkimi, takimi jak praca zespołowa czy odporność na stres. Do programu praktyk finalnie zakwalifikuje się 15 osób. Aby poznać fabułę, zadanie oraz aby rozpocząć rejestrację należy wejść na stronę: www.future-processing.pl/praktyki.

Program praktyk studenckich w FP jest realizowany od 2012 roku. Jego celem jest pokazanie studentom, jak wygląda praca w firmie IT oraz czym jest proces wytwarzania oprogramowania. Future Processing w latach 2014 i 2016 otrzymało tytuł Praktykodawcy Roku Województwa Śląskiego w konkursie, którego organizatorem jest Uniwersytet Śląski, w 2015 r. program otrzymał wyróżnienie.

FP współpracuje z regionalnymi uczelniami w zakresie rozwoju, badań i edukacji. Na Politechnice Śląskiej opiekunowie programu praktyk, Bartłomiej Michalski i Łukasz Januszek, prowadzą opracowany przez siebie przedmiot „Tworzenie oprogramowania w zmiennym środowisku biznesowym”, który trafił na listę przedmiotów obowiązkowych dla pierwszego roku stacjonarnych studiów magisterskich, na specjalizacji oprogramowania systemów. W ramach cyklu Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania realizuje, odbywające się m.in. na Uniwersytecie Śląskim, wykłady i warsztaty skierowane do młodych programistów. FP współpracuje także w Uniwersytetem Opolskim.

– Future Processing od lat cieszy się zaufaniem studentów. Praktykodawca Roku, wysoka pozycja w rankingu Most Attractive Employers firmy doradczej Universum, sytuują nas pośród najbardziej pożądanych, wśród studentów, pracodawców w Polsce. Oznacza to, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty, z czego jesteśmy niezwykle dumni – podsumowuje Patrycja Dobrowolska, Marketing Manager Future Processing.

Tradycją letnich praktyk Future Processing jest specyficzna, pełna humoru akcja, wokół której zbudowana jest fabuła programu. W 2017 roku tematem była historia katastrofy ekologicznej na skolonizowanej przez Polan planecie Sustar77, gdzie w 2157 r., dochodzi do zachwiania ekosystemu. Na skutek niegospodarności mieszkańców planeta stała przed widmem katastrofy ekologicznej, której zapobiec miał powołany specjalnie w tym celu 15-osobowy sztab kryzysowy.

O firmie Future Processing

Future Processing to gliwickie przedsiębiorstwo informatyczne wytwarzające specjalistyczne oprogramowanie komputerowe na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.future-processing.plUdostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: