GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Gliwice
Miasto na prawach powiatu w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Gliwice

O MIEŚCIE

Gliwice

województwo:

Śląskie

region:

Górny Śląsk

ziemia:

Śląsk

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Zygmunt Frankiewicz

obszar:

133,88 km²

mieszkańcy:

182 969

poczta:

44-100 - 44-164

rejestracje:

SG

KONSULTACJE SPOŁECZNE

88% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Gliwicach konsultacje trwały od 13 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 803 głosów, z czego 694 głosów (88%) było na tak, 93 głosów (12%) na nie, a 16 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

SKŁAD MIASTA

Podział administracyjny

Gliwice składają się z następujących dzielnic: Baildona, Bojków, Brzezinka, Czechowice, Kopernik, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Politechnika, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki.

Co wyróżnia Gliwice


Na gliwickim rynku znajduje się, podobnie jak w Gdańsku i innych miastach nadmorskich, fontanna Neptuna. Wynika to z tego, że Gliwice są miastem portowym. Przez Kanał Gliwicki i dalej przez rzekę Odrę miasto Gliwice a tym samym cała metropolia ma wodne połączenie z zespołem portowym Szczecin-Świnoujście i całym Morzem Bałtyckim. Port jest początkowym portem Odrzańskiej Drogi Wodnej i wraz ze stacją kolejową, terminalem celnym, wolnym obszarem celnym, bazą magazynową, parkingami i biurami jest jednym z elementów Śląskiego Centrum Logistyki.

Pierwszy gliwicki port znajdował się w centrum miasta (pomiędzy obecnymi ulicami Dworcową i Zwycięstwa) nad Kanałem Kłodnickim, który prowadził aż do Zabrza. Port zlikwidowano przed II wojną światową po wybudowaniu Kanału Gliwickiego.

Pokaż Gliwice w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: