GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Wyróżnienie Politechniki dla Alstom KonstalTomasz Trabuć / fot. ConTrust Communication

Alstom Konstal otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Zasłużony dla Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej” za swój aktywny udział w modernizacji polskiego sektora transportowego. Dyrektor Zarządzający Alstom Konstal, Radosław Banach, odebrał dyplom i statuetkę podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego.

Od przejęcia spółki Konstal w 1997 r., będącej najstarszym w Polsce producentem urządzeń kolejowych, Alstom rozpoczął realizację największego w historii programu rozwoju tej firmy. Alstom dostosował fabrykę do światowych standardów produkcyjnych i poszerzył jej możliwości produkcyjne. Obecnie fabryka Alstomu w Chorzowie jest uważana za jedną z wiodących fabryk taboru w Grupie. Dostarcza produkty spełniające najwyższe światowe standard w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Zakład produkcyjny w Chorzowie stał się centrum kompetencyjnym dla Grupy Alstom i rozwija swoją eksperckość w ramach Centrum Inżynieryjnego.

Współpraca pomiędzy Politechniką Śląską w Gliwicach a Alstom Konstal doprowadziła do zawarcia umowy partnerskiej w 2014 r. Od tego czasu Alstom aktywnie uczestniczy w procesie kształcenia studentów na Wydziale Transportu, poprzez udział w opracowaniu programu kształcenia dla kierunku praktycznego Transport Kolejowy, udział pracowników firmy w prowadzeniu zajęć i organizowanie wyjazdów studentów do zakładu w Chorzowie. Pracownicy Alstom nie tylko prowadzą niektóre wykłady ze studentami kierunku Transport Kolejowy, ale również prowadzą zajęcia praktyczne w zakładzie w Chorzowie.

To partnerstwo zostanie ponownie przedłużone w grudniu tego roku, kiedy Alstom obejmie pełnym patronatem salę projektowania 3D. Będzie ona pomocna w przygotowaniu potencjalnych pracowników do sprawnego rozpoczęcia pracy.

- Otrzymanie wyróżnienia „Zasłużony dla Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej” to dla nas i zaszczyt i jednocześnie zachęta do zacieśniania współpracy Alstom Konstal z Wydziałem. Wiemy, że nasz wkład w edukację adeptów transportu jest doceniany i mobilizuje to nas do dalszych działań i współpracy z Wydziałem, który kształci przecież także naszych przyszłych pracowników - powiedział Tomasz Szedel, Engineering Director Alstom.

- To dzięki między innymi pomocy Alstomu powstał w 2015 r. na Wydziale Transportu kierunek praktyczny Transport Kolejowy. Specjaliści z Alstomu aktywnie uczestniczą w procesie kształcenia studentów i biorą udział opracowaniu programu kształcenia dla tego kierunku - zapewniał prof. Janusz Ćwiek, Kierownik Katedry Transportu Kolejowego Wydziału Transportu Politechniki ŚląskiejUdostępnij artykuł!
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: