Bobrowniki - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia  GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Bobrowniki
Gmina wiejska w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Bobrowniki

O GMINIE

Bobrowniki

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

wójt:

Arkadiusz Roman Ziemba

obszar:

51,99 km²

mieszkańcy:

11 905

poczta:

42-583

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

91% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Bobrownikach konsultacje trwały od 13 do 26 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 129 głosów, z czego 110 głosów (91%) było na tak, 11 głosów (9%) na nie, a 8 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

SKŁAD GMINY

Podział administracyjny

Bobrowniki składają się z następujących sołectw: Bobrowniki, Dobieszowice, Myszkowice, Rogoźnik, Sączów, Siemonia, Twardowice, Wymysłów. Używane są też zwyczajowe nazwy części gminy: Namiarki, Pustkowie, Kolonia Wesoła, Niebyła, Wesoła, Łubianki, Ossy, Podmyszkowice, Podossy, Podsiemonia, Podtąpkowice, Podsączów, Pomłynie, Najdziszóww, Gajówka.

Co wyróżnia Bobrowniki


Znaczne obszary gminy to tereny leśne, stanowiące naturalną strefę izolacyjną dla zabudowy mieszkaniowej. Zaplecze rekreacyjno-wypoczynkowe dla mieszkańców gminy oraz mieszkańców okolicznych aglomeracji miejskich stanowi ośrodek rekreacji w Rogoźniku ze zbiornikami wodnymi i bazą noclegową oraz punktami gastronomicznymi. Na terenie gminy mieści się wiele obiektów schronów Obszaru Warownego Śląsk.

Na terenie Gminy zachowały się liczne zabytki, m.in. Kościół drewniany zbudowany w 1669 roku, odnowiony w 1857 roku i nastepnie rozbudowany w 1888 roku oraz dwukondygnacyjny dwór obronny, usytuowany na niewielkim płaskowyżu z końca XVI lub początku XVII w., parokrotnie przebudowywany.

Pokaż Bobrowniki w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: