Będzin - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia  GZM - Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Będzin
Miasto w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Będzin

O MIEŚCIE

Będzin

województwo:

Śląskie

region:

Zagłębie Dąbrowskie

ziemia:

Małopolska

państwo:

Rzeczpospolita Polska

prezydent:

Łukasz Komoniewski

obszar:

37,37 km²

mieszkańcy:

57 761

poczta:

42-500

rejestracje:

SBE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

94% głosów za metropoliąW związku z wejściem w życie ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, każda gmina, mająca wejść w skład metropolii, została zobowiązana do przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród swoich mieszkańców. Celem tych konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują, do związku metropolitalnego. W Będzinie konsultacje trwały od 13 do 27 kwietnia 2017 roku. Łącznie oddano 360 głosów, z czego 320 głosów (94%) było na tak, 19 głosów (6%) na nie, a 21 głosów było nieważnych. Przeczytaj więcej o konsultacjach.

SKŁAD MIASTA

Podział administracyjny

Będzin składają się z następujących dzielnic: Grodziec, Gzichów, Ksawera, Łagisza, Małobądz, Śródmieście, Warpie.

Co wyróżnia Będzin


Będzin był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w tenucie będzińskiej w powiecie proszowskim województwa krakowskiego w końcu XVI wieku. Miasto jest historyczną stolicą regionu Zagłębia Dąbrowskiego.

Będzin należy do najstarszych miast (650 lat od nadania magdeburskich praw miejskich) Małopolski i województwa śląskiego. Jest siedzibą władz powiatu będzińskiego (starostwo). Pełni rolę ośrodka handlowego, finansowo-gospodarczego (przemysł, energetyka), administracyjnego i kulturalno-oświatowego regionu.

Pokaż Będzin w Metropolii!


Zapraszamy do publikowania w Informatorze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na temat swojej miejscowości - chętnie zamieścimy interesujące artykuły czy wiadomości zarówno tekstowe, jak i zdjęciowe. Poza informacjami, które zbieramy i selekcjonujemy indywidualnie, chętnie promujemy nadesłane materiały, o ile tylko związane są z Metropolią lub miejscowościami wchodzącymi w jej skład.


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia mobilnie


Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: